Autor: Angela Swaan – Terapeuta żywieniowy, Ambasadorka World Healthy Living Foundation
Jesteśmy istotami nieuchronnie opartymi na nadziei. Wyobraź sobie dwie kobiety, którym powierzono te same nudne zadania do wykonania kilka godzin dziennie w tych samych warunkach – ale jednej z nich mówisz, że za rok tej pracy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 15.000 dolarów, a drugiej mówisz, że otrzyma wynagrodzenie w wysokości 15 milionów dolarów. Każda z kobiet w identycznych warunkach będzie doświadczać tych warunków w zupełnie inny sposób, ponieważ to, W CO WIERZYMY NA TEMAT PRZYSZŁOŚCI, DETERMINUJE SPOSÓB, W JAKI ŻYJEMY W TERAŹNIEJSZOŚCI.
W tym momencie powinieneś zapytać, jak to w ogóle ma związek z odchudzaniem? W rzeczywistości możesz być zaskoczony, ale tak jest!
Jeśli zapytam, co trzeba zrobić, aby osiągnąć osobiste cele związane z utratą wagi większość ludzi powie:
- Deficyt kalorii
- Dobra jakość snu
- Ćwiczenia fizyczne
- Spożywanie mniejszej ilości cukrów lub przetworzonej żywności/fast foodów
I to prawda, ale… skoro wiemy to tak dobrze, to dlaczego wciąż tak trudno jest tak wielu osobom utrzymać rezultaty. Mam na myśli, gdy zapytamy:
- dlaczego niektórzy ludzie są w stanie schudnąć i utrzymać wyniki, podczas gdy inni NIE – odpowiedzią jest NASTAWIENIE
- dlaczego niektórzy ludzie odnoszą większe sukcesy w życiu niż inni – Odpowiedź brzmi: NASTAWIENIE
- dlaczego niektórzy ludzie zarabiają więcej pieniędzy, pracując mniej godzin? – Odpowiedź brzmi: NASTAWIENIE
Dawno temu na studiach usłyszałam historię o kobiecie, która marzyła o tym, aby schudnąć i móc założyć kostium bikini i pójść pewna siebie na basen, czując się przy tym w pełni szczęśliwa i zadowolona. Czas mijał, a ona osiągała swój wymarzony cel, ciężko pracowała i robiła ze swoim ciałem wszystko, co zaplanowała. W końcu nadszedł ten dzień – ubrała się, zabrała ze sobą swoje nowiutkie bikini i poszła prosto na basen. Nie mogła uwierzyć, że ta chwila jest prawdziwa. Moment, w którym była w stanie wejść do wody miał być najbardziej niesamowitym doświadczeniem w historii. Potem zdała sobie sprawę, że uczucie mokrej wody jest czymś, co nie jest dla niej przyjemne. Ogólne doświadczenie jej – pływanie i bycie w tej sytuacji było bardzo negatywne. Jej myśli brzmiały „Zrobiłam to wszystko tylko po to, żeby się rozczarować?” i w rzeczywistości kilka miesięcy po tym, wróciła do poprzedniej wagi. Morał jest prosty, prawda? Nie mogła utrzymać swoich wyników, ponieważ nie miała silnego powodu DLACZEGO to robi.
To jest właśnie problem dzisiejszego świata, chcemy schudnąć tylko po to, żeby schudnąć, bo wszyscy mówią, że chude jest atrakcyjne. Chcemy się „dopasować”, nie boimy się długoterminowych konsekwencji, nie boimy się raka, chorób układu krążenia itp. Liczy się tylko tu i teraz, co może uczyć błędnych idei szybkiego osiągania wyników, niekoniecznie zdrowych.
Według nauki otyłość i nadwaga to coraz większy problem, szczególnie w USA, ale także na całym świecie. Wszystko to dzieje się na naszych oczach, a jednak zachowujemy się jakby to nie było nic wielkiego. Pozwólcie więc, że pokażę, jak faktycznie problem wygląda w liczbach:
Kluczowe fakty (ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA):
- Otyłość na świecie wzrosła prawie trzykrotnie od 1975 roku.
- W 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych, w wieku 18 lat i starszych, miało nadwagę. Spośród nich ponad 650 milionów było otyłych.
- 39% dorosłych w wieku 18 lat i starszych miało w 2016 roku nadwagę, a 13% było otyłych.
- Większość ludności świata żyje w krajach, w których nadwaga i otyłość zabija więcej osób niż niedowaga.
- 39 milionów dzieci poniżej 5 roku życia miało nadwagę lub otyłość w 2020 roku.
- Ponad 340 milionów dzieci i nastolatków w wieku 5-19 lat miało nadwagę lub otyłość w 2016 roku.
- Otyłości można zapobiegać.
Jakie są powszechne konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości?
Podwyższony wskaźnik BMI jest głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak:
- choroby układu krążenia (głównie choroby serca i udar mózgu), które były główną przyczyną zgonów w 2012 r;
- cukrzyca;
- schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego (zwłaszcza choroba zwyrodnieniowa stawów – wysoce upośledzająca sprawność ruchową);
- niektóre nowotwory (w tym endometrium, rak piersi, jajnika, prostaty, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerki i jelita grubego).
Ryzyko wystąpienia tych chorób niezakaźnych wzrasta wraz ze wzrostem BMI.
Otyłość w dzieciństwie wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia otyłości, przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności w wieku dorosłym. Ale oprócz zwiększonego ryzyka w przyszłości, otyłe dzieci doświadczają trudności w oddychaniu, zwiększonego ryzyka złamań, nadciśnienia, wczesnych markerów chorób sercowo-naczyniowych, insulinooporności i skutków psychologicznych.
Ale tutaj chodzi o znacznie więcej niż tylko schudnięcie. Dochodzi do sedna tego, dlaczego zawsze myślisz: „Próbowałem już wszystkiego i nie mogę schudnąć, dlaczego zawsze ubieram się na czarno; dlaczego jedzenie tego, co kochasz, sprawia, że czujesz się winny (nigdy nie powinieneś czuć się w ten sposób); dlaczego boisz się wejść na siłownię lub znaleźć inne zajęcia fizyczne, które pomogą Ci spalić trochę kalorii; dlaczego twoja pewność siebie jest niska; i jak to wszystko ma negatywny wpływ na twoje zdrowie, ale także na inne aspekty życia, związki i szczęście.
Przygotuj się więc na zmianę swojego nastawienia, naprawienie złych nawyków i nauczenie się nowych, zrzucenie kilogramów bez myślenia o „całym przejściu na dietę”, zdobycie pewności siebie i stanie się najlepszą możliwą wersją siebie. I tak! To jest możliwe! Udowodniłam wielu osobom, z którymi już pracowałam, że jedynym sposobem na utrzymanie wyników przez całe życie nie tylko w okresie letnim jest po prostu nauczenie się nawyków żywieniowych i stylu życia oraz trzymanie się ich.
Czy budzisz się i każdego dnia myślisz o tym, jak nudne i trudne jest mycie zębów? Oczywiście, że nie, ponieważ jest to nawyk. Tak samo powinno być z innymi nawykami prowadzącymi do bycia zdrowszym.
Jestem wielką fanką „kultury no-diet”. Przechodzenia na wszelkiego rodzaju diety cud obiecujące schudnąć w krótkim czasie, moim zdaniem są stratą czasu. Udowodniono, że w metaanalizie 29 długoterminowych badań nad utratą wagi, ponad połowa utraconej wagi została odzyskana w ciągu dwóch lat, a przez pięć lat ponad 80% utraconej wagi zostało odzyskane.
Dr Jason Fung, autor popularnych książek i badacz powiedział kiedyś:
Gdy zrozumiemy, że otyłość jest zaburzeniem równowagi hormonalnej, możemy zacząć ją leczyć. Jeśli wierzymy, że nadmiar kalorii powoduje otyłość, wtedy leczenie polega na ograniczeniu kalorii. Ale ta metoda okazała się kompletną porażką. Jeśli jednak zbyt duża ilość insuliny powoduje otyłość, wtedy staje się jasne, że musimy obniżyć poziom insuliny.” – Jason Fung, The Obesity Code.
Źródła:
- Fung, J. (2016). The obesity code unlocks the secrets of weight loss. Melbourne London Scribe.
- Hall, K.D. and Kahan, S. (2018). Maintenance of Lost Weight and Long-Term Management of Obesity. Medical Clinics of North America, [online] 102(1), pp.183–197. Dostępny na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5764193/.
- Keller, T. (2018). Making sense of God: an invitation to the sceptical. London: Hodder & Stoughton Ltd.
- Revelant, J. (2015). 12 surprising reasons you can’t lose weight. [online] Fox News. Dostępny na: https://www.foxnews.com/health/12-surprising-reasons-you-cant-lose-weight [dostęp 16 listopada 2021].
- Smith, J. (2020). Not a diet book: Lose fat. Gain confidence. Transform yourself. London: Harpercollinspublishers.