Akinniyi jest praktykującym geologiem i stypendystą programu UNESCO, w ramach którego kończy właśnie doktorat w dziedzinie geofizyki. Jego celem zawodowym jest „Zapewnienie najwyższej jakości, znaczącej i namacalnej obsługi w powierzonych mu zadaniach w trudnym i merytorycznym środowisku pracy z niewielkim nadzorem, praktycznymi możliwościami twórczych przemyśleń, rozwoju kariery i awansu”. Zainteresowany jest przede wszystkim rozwiązywaniem problemów istotnych dla ludzkości, w obszarze, który wydaje się być w jego zasięgu. Może to w dużej mierze wynikać z jego wrodzonej dociekliwości i natury badacza. W życiu wyznaje zasadę „ Jesteś tym co myślisz, jesz i robisz” Co więcej uznaje zasadę, że „jeśli pragniesz zmiany w którymkolwiek obszarze życia, musisz pozytywnie odnowić swój umysł”.
Smuci go widok osób żyjących w ignorancji i nieświadomości prowadzących zwykle do wypalenia i niespełnienia w wybranych obszarach życia. Dlatego też stara się walczyć z tzw. „niewolnictwem mentalnym” i chętnie włącza się we wszelkie pozytywne inicjatywy. Jest silnie przekonany, że to mózg jest najbardziej niewykorzystanym z zasobów świata. Bowiem, kiedy świadomość i umysł człowieka zostaną we właściwy sposób eksploatowane, wtedy pozytywne efekty odczuje całe społeczeństwo. Ten efekt można osiągnąć na poziomie mikro systemu (rodzina). Kiedy ten poziom funkcjonuje prawidłowo, samoistnie przełoży się na skalę makro (społeczeństwo) a co za tym idzie będzie to odczuwalne globalnie, gdyż równość, harmonia i pokój są możliwe.
Wspieranie młodych ludzi w rozwoju ich kariery zawodowej, to kolejna forma jego dążeń do osiągnięcia globalnej równości i pokoju. Akinniyi uważa, że edukacja (zarówno formalna, jak i nieformalna) ujawnia potencjał każdej jednostki.
Ponad wszystko Akinniyi ceni pracę zespołową. Wie, że bez wkładu członków zespołu można wywiązać się z powierzonych obowiązków, jednak to dzięki pomysłom, sugestiom i wysiłkom grupy można dokonać naprawdę wielkich rzeczy.
Motto: „ Dopóki nie zmienisz sposobu myślenia, zawsze będziesz powtarzać swoje błędy”.